Oddechové místo pro děti a maminky

Bydlím blízko návsi, ale mám známé v tzv. „satelitu“ a chybí nám místo, kam bychom chodili s dětmi. Kromě Hraběcí cesty a malinkatého hřiště u školky nemá obec hezkou oddychovou zónu pro maminky s dětmi.

V loňském roce se naši dva kandidáti pokusili vlastními silami získat za podpory Spolku přátel šťáhlavského zámku dotaci na revitalizaci bývalého Čížkova parku v údolí Beránky. Park se nacházel napravo za viaduktem mezi silnicí směrem na hrad Radyni a současnou firmou Kypr. Stromy dal tenkrát vysázet starosta p. Čížek. Nacházela se v něm i studánka s pitnou vodou. Šťáhlavy a Šťáhlavice sice mají krásnou Hraběcí cestu, ale v centru obce ani jejím blízkém okolí se žádná jiná relaxační zóna nenachází. V projektu, který jsme podávali nadaci Via, bylo plánováno vyčištění údolí od náletů, úprava koryta potoka, vysazení nových vhodných rostlin, úprava studánky, osazení laviček a pár herních prvků a dokonce i postavení malého pódia. Prostor má velkou výhodu v tom, že se k němu dá dojít už z návsi, poskytuje dostatek stínu v horkých dnech svými vzrostlými stromy a přitom dost prostoru pro hrající si děti, potkávající se maminky a odpočívající starší občany.

V projektu bylo počítáno se zapojením všech místních sdružení, spolků a organizací, i jednotlivých občanů.Projekt postoupil do finále, ale dotaci bohužel nakonec nezískal. Od té doby nás neustále napadají další možnosti vylepšení projektu. Co třeba popisky k rostlinám a stromům? Dřevěné vyřezávané sošky zvířátek, nebo posilovací stroje? Malý vodní mlýn na potůčku, jez nebo vodopádek?

Své úsilí ale nemíníme vzdát a tento projekt se pokusíme dotáhnout do zdárného konce, aby další část Šťáhlav rozkvetla a poskytla občanům další místo k relaxaci, potkávání lidí a hrám dětí.

Jakýkoliv nápad a pomoc od občanů vítáme, mohlo by vzniknout krásné nové místo ve Šťáhlavech pro všechny.

Obec by měla svým občanům nabídnout prostor i v centru obce pro setkávání, pro rekreaci a oddech.

Zuzana Sermešová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Infrastruktura, Kultura, Příroda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Oddechové místo pro děti a maminky

 1. Iveta Bočanová napsal:

  Projekt či koncepce podávaná Spolkem přátel šťáhlavského zámku nadaci Via neměl povolení příslušných institucí (např. Povodí apod.) a nejednalo se de facto o projektovou dokumentaci, byť šlo o zajímavý nápad.
  Nadace Via podporuje projekty, kde dochází ke spolupráci spolků; pokud by byla dotace získána, předpokládalo by to, že prostor z větší části upraví místní občané a spolky a tím bude zároveň posílen stmelovací prvek a sounáležitost s obcí.
  Řešit lokalitu Beránka je již popsáno ve Strategickém plánu rozvoje obce z r. 2014.
  Prioritou je infrastruktura, ale ani na zeleň obec nezapomíná.
  Současné vedení obce na jaře letošního roku zadalo významnému projektantovi na zeleň projekt řešení lokalitu Beránka tak, aby obec měla k dispozici regulérní projekt, který by řešil lokalitu komplexně. Současný přírodní ráz lokality zůstane zachován, ale lokalita bude celkově rekultivována a upravena tak, aby se do ní dalo jít snadno z návsi a byl zde příjemný, udržovaný, ale zároveň přírodní kout Šťáhlav.
  Na tuto akci bude vedení obce usilovat o dotace, k nimž je takový projekt potřeba.
  Mgr. Iveta Bočanová
  tajemnice OÚ

 2. Michaela Lusílija Makulová napsal:

  Milá Zuzano, ze zkušenosti z práce v NNO mě napadá zažádat Nadaci ČEZ. Měli jsme s ní dobré zkušenosti. Ale Nadace Via dávala neziskovce, ve které jsem působila, značnou podporu a vznikly z toho nádherné projekty, které opravdu dělaly sousedé společně. Z nadace se platil materiál. Přesah do práce občanů mi přijde krásný a přeju si, aby to klaplo, nevzdávejte to a dotáhněte potřebné podklady.

  • obcaneproobec napsal:

   Děkujeme za podporu p. Makulová, je skvělé slyšet, že někdo sdílí naše
   nadšení a je ochoten přidat i dobrou radu. Určitě naše úsilí nevzdáme a
   pokusíme se to dotáhnout do zdárného konce, případně podpořit realizaci.

Komentáře nejsou povoleny.