Kdo se stará o veřejnou zeleň?

Při venčení psa jsem si všimla uschlých mladých vysazených stromků. Je mi jich líto. A taky mi to přijde jako vyhození peněz za výsadbu.

Veřejná zeleň je součástí každého sídla a má mnoho funkcí, které zlepšují životní prostředí a zpříjemňují život obyvatelům, např. svým odparem ochlazují okolní prostředí, zvlhčují vzduch, snižují prašnost a hluk atd. Péče o dřeviny i trávníky však není příliš jednoduchá a nedá se dělat jen od stolu. Je nutné se o zeleň stále starat, zlepšovat jí podmínky, protože se jedná o živý organizmus, který reaguje na okolní prostředí. Je nutné pravidelně hlídat stav stromů, aby neohrožoval bezpečnost lidí. Třeba stav topolů mezi mateřskou školou a bytovkami je již skoro nebezpečný, o tom svědčí uschlé větve napadané pod přestárlými jedinci (viz foto vpravo).

Nelze však stromy pouze kácet, nutná je koncepce zeleně v celé obci, aby pro budoucí generace zůstaly také nějaké vzrostlé dřeviny. Může se zdát, že nejobtížnější je strom vysadit. Firma pošle fakturu a je hotovo. Tím však opravdová starost teprve začíná. Je nutná pravidelná péče a kontrola, která může zabránit poškození nebo dokonce úhynu stromů. Kvalitní péče o strom v jeho mládí výrazně prodlouží jeho život i provozní bezpečnost. Typickým příkladem jednoduché péče je pravidelná zálivka. V obci byly v minulosti vysazeny stromy, které uschly jen díky nedostatečnému zalévání např. v Hraběcí aleji, kde stoji již několikátá generace suchých sazenic (viz foto vlevo). Nutné je také uvolňování  dřevěných opor, aby nedocházelo k poškozování výsadeb (viz foto vpravo). Nutno objektivně přiznat, že poslední extrémně teplé a suché roky daly dřevinám velmi zabrat, ale o to by měla být péče o ně intenzivnější. Velmi patrná je třeba tato „nepéče“ na obecním parkovišti u Kozlu, kde mnoho návštěvníků začíná svoji cestu do zámeckého parku a značná část výsadeb zde vypadá jako odsouzenci na smrt. Zejména ve srovnání s udržovaným zámeckým parkem.

Veřejný prostor a veřejná zeleň je první, kde se občan nebo návštěvník může setkat s činností obecního úřadu. Je to  vizitka každé obce a lze na ní pozorovat, zda je zde „řádný hospodář“ nebo jen někdo, kdo se snaží věci vyřešit s vynaložením minimální námahy. Zanedbané výsadby nebo dokonce uschlé stromy jsou viditelnou ukázkou fungování obce.

Ing. Zdeněk Myslík

Příspěvek byl publikován v rubrice Příroda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Kdo se stará o veřejnou zeleň?

 1. Iveta Bočanová napsal:

  Děkuji za podněty Ing. Myslíka.

  Ráda bych sdělila pár informací:

  topoly pod MŠ již byly odborně posouzeny a byl zpracován projekt, který řeší novou výsadbu zeleně v této lokalitě.
  Nově vysazené stromy v aleji, které letošní sucho nevydržely, bude muset firma, která je sázela, na svůj náklad vysadit znovu, protože firma zajišťuje i povýsadbovou péči.
  Tajemnice OÚ

  • obcaneproobec napsal:

   Děkuji za rychlou reakci paní tajemnice našeho obecního úřadu. Výměnu uschlých sazenic považuji za samozřejmost.

   Nejsou to však první stromy, které byly v aleji vysazeny a uschly. Nevím, zda někdo z občanů za posledních 10 let, kdy zde jsou stromy pravidelně vysazovány a usychají, zaznamenal jejich zalévání. Chápu, že v takto extrémních klimatických podmínkách je problém stromy udržet, ale pokud obec platí povýsadbovou péči (jak sama tvrdíte), tak by se měla provádět a konečně nové stromy zapěstovat.

   Ohledně topolů u MŠ mi není zcela jasné, proč když existuje projekt, tak není jeho realizace v návrhu rozpočtu na letošní rok, když obec disponuje dostatečnou finanční rezervou. V každém případě by měla být zajištěna provozní bezpečnost stromů, bez ohledu na plánované akce v budoucích letech.
   Ing. Zdeněk Myslík

Komentáře nejsou povoleny.