Je rozumné používat asfaltový recyklát přímo na půdu?

Na několika místech v naší obci byl použit asfaltový recyklát pro zpevnění půdního povrchu plochy nebo cesty. Je jeho použití rozumné?

Je chvályhodné, že se obec snaží zlepšit stav některých nezpevněných cest a často využívaných ploch. Občané pro obec jsou si vědomi jistých potenciálních rizik při specifickém použití asfaltového recyklátu a raději se přiklánějí k použití klasické a prověřené kamenné drti, tj. štěrku. Svou zpevňující funkci plní již po generace a je levný a snadno dostupný. Není tedy reálný důvod používat jiné materiály.

Mgr. Alena Hankerová

Příspěvek byl publikován v rubrice Infrastruktura, Příroda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Je rozumné používat asfaltový recyklát přímo na půdu?

 1. Iveta Bočanová napsal:

  Nesouhlasím s názorem paní Hankerové.
  Asfaltový recyklát, který byl použit na úpravu komunikací ve Šťáhlavech je zcela v pořádku. V průběhu září bude ještě opatřen zástřikem a tím dojde k ještě většímu zpevnění povrchu, aby byl povrch co nejlepší pro chůzi všech občanů, ale především pro starší občany, kteří využívají pojízdná chodítka a kterým úprava ze štěrku nevyhovovala. Zástupcům Občanů pro obec bylo toto sděleno.

  • obcaneproobec napsal:

   Děkuji za reakci. Máme na věc odlišný názor.
   Občané pro obec si dovedou představit užití asfaltového recyklátu jako jedné z podkladních vrstev pod finálním povrchem vozovky či cesty. V případě jeho užití přímo na povrch půdy se raději přikláníme k použití kamenné drti. Ta, pokud je vybrána vhodná frakce a správně provedeno zaválcování, disponuje podle našeho názoru podobnými charakteristikami pro chodce, jaké uvádíte u asfaltového recyklátu.
   Zároveň také nebrání vsakování dešťových vod.
   Mgr. Alena Hankerová, Mgr. Ondřej Maglić

Komentáře nejsou povoleny.