Při venčení psa jsem si všimla uschlých mladých vysazených stromků. Je mi jich líto. A taky mi to přijde jako vyhození peněz za výsadbu.
Veřejná zeleň je součástí každého sídla a má mnoho funkcí, které zlepšují životní prostředí a zpříjemňují život obyvatelům, např. svým odparem ochlazují okolní prostředí, zvlhčují vzduch, snižují prašnost a hluk atd. Péče o dřeviny i trávníky však není příliš jednoduchá a nedá se dělat jen od stolu. Je nutné se o zeleň stále starat, zlepšovat jí podmínky, protože se jedná o živý organizmus, který reaguje na okolní prostředí. Je nutné pravidelně hlídat stav stromů, aby neohrožoval bezpečnost lidí
Nelze však stromy pouze kácet, nutná je koncepce zeleně v celé obci, aby pro budoucí generace zůstaly také nějaké vzrostlé dřeviny. Může se zdát, že nejobtížnější je strom vysadit. Firma pošle fakturu a je hotovo. Tím však opravdová starost teprve začíná. Je nutná pravidelná péče a kontrola, která může zabránit poškození nebo dokonce úhynu stromů. Kvalitní péče o strom v jeho mládí výrazně prodlouží jeho život i provozní bezpečnost. Typickým příkladem jednoduché péče je pravidelná zálivka. V obci byly v minulosti vysazeny stromy, které uschly jen díky nedostatečnému zalévání např. v Hraběcí aleji, kde stoji již několikátá generace suchých sazenic (viz foto). Nutné je také uvolňování dřevěných opor, aby nedocházelo k poškozování výsadeb. Nutno objektivně přiznat, že poslední extrémně teplé a suché roky daly dřevinám velmi zabrat, ale o to by měla být péče o ně intenzivnější.
Veřejný prostor a veřejná zeleň je první, kde se občan nebo návštěvník může setkat s činností obecního úřadu. Je to vizitka každé obce a lze na ní pozorovat, zda je zde „řádný hospodář“ nebo jen někdo, kdo se snaží věci vyřešit s vynaložením minimální námahy. Zanedbané výsadby nebo dokonce uschlé stromy jsou viditelnou ukázkou fungování obce.
Ing. Zdeněk Myslík
2 reakce na Kdo se stará o veřejnou zeleň?