Naše vize

Úřad je tu pro nás, ne my pro úřad!

Také se Vám stalo, že na Váš podnět nebo žádost nikdo nereagoval nebo se vyjádřil neurčitě? A místo hledání řešení Vašeho problému jste se setkali s jistou arogancí? Nic z toho na obecní úřad nepatří! Považujeme za slušné odpovědět nejpozději druhý pracovní den a průběžně informovat o průběhu řešení vašeho podnětu. Rádi bychom vrátili na úřad princip dialogu a partnerství, tj. obyčejnou slušnost a ochotu pomoci.

Nic nebudeme tajit

Financování obce i obecních projektů chceme naprosto transparentní. Vedení obce musí o veřejných financích rozhodovat s péčí řádného hospodáře a je samozřejmé, že své záměry a rozhodnutí komunikuje předem s veřejností. Každý občan má právo vědět o všem, o čem zastupitelé a rada obce i jeho jménem rozhodují a co plánují.

Dobrá voda nad zlato

V uplynulém období 2018-2022 se podařilo v rámci protipovodňových opatření výrazně snížit riziko zaplavení obce vodou z polí. Rovněž se odvedlo hodně práce v přípravě přechodu na vlastní zdroj pitné vody včetně výkupu vodojemu a příslušných přivaděčů a také v dobudování vodovodních rozvodů po obci. Obec si na investici vzala úvěr, nicméně dle našeho názoru to byl správný krok. Pitná voda bude kvalitnější a levnější, neboť odpadnou náklady na transport vody z Plzně. V zadržování vody v krajině a s tím souvisejícími zásobami spodních vod však máme stále rezervy. V době, kdy stále větší území ČR sužuje sucho a tenčí se zásoby spodních vod, jsou aktuální stavby retenčních ploch a nádrží a obnovení retenční funkce okolní krajiny jako celku. Nyní také stojíme před rozšířením čističky odpadních vod. Chceme rovněž obnovit funkci požární nádrže jakožto veřejné plovárny, ať už formou biotopu nebo revitalizací stávajícího stavu. V posledních letech jsme i s účastí veřejnosti na nádrži odvedli hodně práce. Péči si zaslouží i obecní náhon přivádějící vodu do rybníku Bambousek.

Važme si každého občana, který něco záslužného v obci vytváří

Podpora aktivních a kreativních lidí, místních podnikatelů, spolků a organizací není v této chvíli úplnou samozřejmostí. Bez jejich tvůrčí práce se z venkova vytrácí pospolitost, vzájemnost a společenský život. Zmapujme práci a tvorbu významných společenských, kulturních a sportovních osobností Šťáhlav a Šťáhlavic a rozvíjejme jejich odkaz. Podpora např. spolkových, kulturních a sportovních aktivit a činností zaměřených i na práci s dětmi musí  probíhat celoročně – nejen finančním zajištěním zázemí pro fungování, ale i dobrou vzájemnou komunikací a propagací při organizaci mimořádných akcí. Obec musí jít vstříc každému dobrému nápadu a podpořit jeho realizaci, např. i účastí zástupců vedení obce na jednotlivých akcích.

Bezpečnější ulice

Obec by se měla nyní zaměřit na zlepšení dopravní infrastruktury v obci. Po pokládce chybějících sítí je nezbytné opravit povrchy místních komunikací a aktivněji usilovat o budování chodníků u hlavních silnic – a to i v okrajových částech obce, např. v Rokycanské, Šťáhlavické / Husově ulici či ve Šťáhlavicích od zastávky Kozel do centra obce. Pokud je v některé ulici plánována celková oprava komunikace až např. za 5 let, udělejme nyní alespoň dočasný nový povrch vozovky. Některé ulice byly naposledy opravovány před mnoha lety. Starší občané jistě ocení větší počet pohodlných laviček či úspěšnou revitalizaci potoka Beránky pro klidné spočinutí, kterou jsme navrhovali již od roku 2017. Děti i rodiče potěší více herních prvků např. u nádraží, rekultivace tohoto prostoru či dobrý přístup do Hraběcí aleje vzhledem k chystanému rozšíření železniční trati nebo v přístupu k řece v celé délce obecního katastru. K bezpečnějšímu provozu v obci pomůže vybudování přechodů pro chodce, např. na návsi  před obchodem pana Říhy, u prodejny potravin u nádraží či křížení Hraběcí aleje se Šťáhlavickou ulicí. Např. v současnosti je v ulici K Beránce zvýšený provoz a v některých případech zde není dodržována povolená rychlost.  V dlouhodobém výhledu může pomoci i obchvat naší obce pro snížení zátěže tranzitní dopravou.

Chraňme venkovský ráz naší obce

Hospodářská zvířata a využívání polí
a luk k jejich pastvě patří k naší obci po generace. Venkovské bydlení je mimořádnou hodnotou, kterou si uvědomuje stále více občanů. V posledních několika letech se plně projevilo, jak nezastupitelnou funkci plní samozásobitelství z vlastního chovu a zahrádky. Např. práce včelařů prospívá všem. Podporujeme pěstitelství a chovatelství v obci a odmítáme omezovat tyto aktivity územním plánem tzv. „čistého“ či „čistějšího“ bydlení.

Do obcí velikosti Šťáhlav či Šťáhlavic nepatří velké satelitní developerské projekty, např. Na Boru, které znehodnocují přírodní i urbanistické kvality zdejší krajiny, nehledě na přetíženost ČOV, komunikací, kapacity MŠ a ZŠ. Obec má podle názoru Občanů pro obec řídit  výstavbu sama a musí počítat i s prvky občanské vybavenosti (plochy zeleně, hřiště, venkovní mobiliář).
Hledejme cesty, jak pomoci trvale hlášeným občanům se získáním pozemku pro stavby rodinného bydlení či startovacího bytu např. pro jejich dospívající děti. V tomto směru dlouhodobě pracujeme na transformaci bývalé budovy lesního úřadu naproti kostelu na startovací byty a obecní knihovnu, které stále „dočasně“ sídlí v budově hasičské zbrojnice. K fyzickým osobám (stavebníkům) je třeba jiný přístup co se týče požadavků obce na dopravní a technickou obslužnost, než k developerům.
Pomáhejme s napojením na inženýrské sítě tak, jak se to děje i v jiných obcích.

Navraťme obci živou kulturu!

V období 2018-2022 se zejména (ale nejen) prací Občanů pro obec podařilo vytvořit kreativní a životaschopnou kulturní komisi, která má za sebou vícero vynikajících počinů. Podařilo se rozšířit spolupráci se Základní školou i zámkem Kozel. Kulturní program v obou našich obcích je dále nutné společně koordinovat a vzájemně se informovat. Chceme rozvíjet a podporovat dlouhodobě udržitelné projekty a aktivity v oblasti kultury a cestovního ruchu, zejména lokální živé umění a autorskou tvorbu. Obec si zaslouží prostorný multifunkční sál k všestrannému využití, velká škoda, že obec nekoupila Lidový dům. Prostor pro pořádání plesů, tanečních zábav, konferencí, výstav a divadelních představení chybí. Občané pro obec považují původní plán přestavby záložny za nedostatečný, např. z důvodu jeho malé kapacity vzhledem k velikosti a významu naší obce. Kultura je nutné začít vnímat jako významný ekonomický a sociální aspekt veřejného života.
Navýšení rozpočtu pro kulturu na státní průměr (tzn. 1% z rozpočtu) bude mít pozitivní dopady na život obyvatel i na zvýšení atraktivity obce navenek, čehož lze využít i v rámci chystané cyklostezky Plzeň-Brdy, která má potenciál zvýšit turistický ruch a místním podnikatelům tržby.

Podporujme rozvoj místního drobného podnikání

Fungující řemesla, koloniály, dílny, hospody, kavárny, pivovary a obchůdky od nepaměti zkvalitňují život každé obce. Fungující infrastruktura s sebou zároveň přináší i významné ekonomické a sociální bonusy. Vedení obce si musí ve svém obvodu všímat nelehké práce drobných živnostníků a podnikatelů. Naslouchat jejich potřebám a vytvářet pro ně lepší podmínky. Drobné venkovské podnikání je pro obec především přínos, nikoliv zdroj problémů. Je zcela nezbytné pro zdejší udržitelný a spokojený život. Proto také Občané pro obec v rámci základní obslužnosti podporují např. udržení skomírajícího obchodu ve Šťáhlavicích či umožnění drobného záboru obecního pozemku před Dřevěnou kavárnou pro umístění stolků a židlí. Obtížné zaparkování před poštou a lékařskou ordinací, před obchodem pana Šťastného nebo pana Říhy by také stálo za revizi. Ne každý bydlí v dochozí vzdálenosti či jeho zdravotní stav zkrátka cestu pěšky neumožňuje.

Investujme, opravujme, budujme!

V období 2018-2022 se podařilo výrazně zvýšit úroveň příprav projektů a především dynamiku jejich realizace včetně získaných investičních dotací, což je skvělá zpráva pro všechny. Kromě chystaného rozšíření ČOV by v příštím roce mělo dojít k nástavbě Základní školy, která již druhým rokem po sobě otvírá dvě první třídy. Obdobně je třeba uvažovat nad rozšířením Mateřské školy včetně zateplení budovy. V současné složité energetické situaci je na místě zvážit instalaci fotovoltaických panelů na všechny celodenně využívané obecní budovy, včetně možnosti tzv. virtuální baterie. Velkou pozornost chceme věnovat i obecnímu odpadovému hospodářství s cílem úspor jak pro občany, tak pro obec. V tomto segmentu nás v nadcházejích letech čekají velké změny. Prioritou je i  splácení obecních úvěrů s ohledem na úrokové sazby a vývojem na finančním trhu. Samostatnou kapitolou je v hlubší minulosti realizovaný „outsourcing“ veřejného osvětlení, čímž obec přišla o kontrolu nad náklady, tak dalším rozvojem. Nejviditelnějším problémem je však stav povrchů ulic a prostoru u nádraží. Mladí jistě ocení i bicrossovou trať v rámci volnočasových aktivit. Využijme bezezbytku možnosti čerpání finančních prostředků z rozličných operačních programů. Zaměřme se na zlepšování infrastruktury, modernizaci objektů, zateplování obecních budov, opravy komunikací, ekologii a rekonstrukci kulturního dědictví.